Konteyner Taşımacılığı

  AGL Forwarding
 • Home
 • Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Nakliye

Konteyner taşımacılığı, nakliye sektöründe özellikle uluslararası taşımacılıkta öne çıkmaktadır. Dünya genelinde yük çeşitlerinin ve taşımacılık taleplerinin artması bir takım yenilik arayışlarını doğurmuştur. Konteynerler tam da bu noktada öne çıkmış, çok farklı yüklerin en uzak noktalara dahi kolaylıkla taşınmasına yardımcı olmaktadır.

Konteyner ile yük taşımacılığı çok uzun yıllardır devam etmektedir. İlk kez konteynerin taşımacılıkta kullanımı 1795 yılında İngiltere’de olmuştur. O günden itibaren de denizyolu ve demiryolunda kullanılmaya başlamış, günümüze kadar karayolunda da kullanılır hale gelmiştir. Tüm dünyada halen başarıyla kullanılmaya devam etmektedir.

Konteyner taşımacılığı en basit haliyle konteyner adı verilen sandıklarla yapılan nakliyeye denmektedir. Konteynerler uluslararası standartlarda üretilmekte, buna karşın farklı konteyner türleri bulunmaktadır. Bu yüzden yükünüzün türüne ve miktarına göre konteyner seçimi yapılabilmektedir.

Konteyner taşımacılığı bir tür nakliye modeli olup karayoluyla, denizyoluyla, havayoluyla ve demiryoluyla birlikte kullanılabilmektedir. Konteynerlerde aynı ürün grupları taşınabileceği gibi aynı konteyner içinde farklı ürün grupları da taşınabilmektedir.

Konteyner Taşımacılığı Avantajları

Konteyner taşımacılığı dayanıklılığı ve güvenliliği ile fark yaratan taşımacılık modelidir. Konteynere yüklenen bir yük tekrar tekrar açılmadan hareket ettirilebilmektedir. Kolayca doldurulabilmekte ve boşaltılabilmektedir.

Başlıca avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

Konteyner Taşımacılığında Kullanılan Konteyner Türleri

Konteyner taşımacılığı çok geniş bir kullanım alanına sahiptir ve bunda özellikle farklı konteyner türlerinin bulunması da etkilidir. Başlıca konteyner türleri ve detayları şöyledir:

Genel Amaçlı Konteynerler

Denizyolu taşımacılığında yaygın şekilde kullanılan genel amaçlı konteynerler özel bir taşıma şekline sahip değillerdir. Standart çelik malzemeden yapılmaktadır. Tüm yüzeyleri kapalı olarak üretilen bu konteynerlerin ön ve arka kısımlarında kapılar yer almakta, bu kapılardan geçebilen ve özel koşullar gerektirmeyen her türlü yük taşımasında kullanılabilmektedir. Farklı hacimlerde olabilmektedir.

Soğutucu Konteynerler

Bu tür konteynerlerin içerisine özel bir soğutma ünitesi yerleştirilmekte ve konteynerin içerisinin istenen sıcaklıkta olabilmesi sağlanmaktadır. Özellikle bozulma ihtimali olan ürünler soğutucu konteynerlerle taşınmakta, frigo nakliye soğutucu konteyner taşımacılığı ile yapılmaktadır. Taze sebze, meyve, ilaç, medikal ürün, dondurulmuş gıda gibi ürünlerin taşınmasında bu tür konteynerler öne çıkmaktadır.

Üstü Açık Konteynerler

Konteyner kapısından sığmayacak genişlikteki yükler için üst duvarı, ön kapısı tamamen açılabilir tasarıma sahip konteynerlerdir.

Açık Konteynerler

Tavanı ve yan duvarı olmayan konteynerlerdir. Havalı yüklerin ve gene amaçlı konteynerlere sığmayan yüklerin taşınmasında tercih edilmektedir. Üretim makineleri, iş makineleri, jeneratörler gibi yüklerde kullanılmaktadır.

Platform Konteynerler

Tekne, minibüs, yat gibi hacimli yüklerde platform konteynerler tercih edilmekte olup yan duvarları ve tavanı olmamaktadır.

Tank Konteynerler

Daha çok sıvı yüklerin taşınmasında kullanılan konteyner türüdür. Kimya, gıda sektörlerinde öne çıkan konteynerin içine sıvı taşımaya uygun bir tank yerleştirilmektedir.

Dökme Konteynerler

Daha çok tarım ürünlerinin taşınmasında kullanılır. Arpa, buğday, bakliyat gibi ürünler kolayca yüklenebilir ve boşaltılabilir. Üstte özel yükleme kapağı ve tahliye kapakları yer alır.

Profesyonel Konteyner Taşımacılığı Firması

Konteyner taşımacılığı profesyonellik gerektirir. Aynı zamanda ihtiyaca uygun konteynerlere sahip olunmalıdır. Firmamız uzun yılların bilgi ve birikimiyle konteyner taşımacılığında en başarılı sonuçlara imza atmakta, müşteri ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermektedir. Her türlü konteyner ile yükleriniz güvenle son alıcılarına ulaştırılmaktadır.

Teklif Alın
Hemen Yazın

  Send Message with WhatsApp Messenger Instagram Telegram Skype Email
  ×
  Whatsapp
  Email
  Open Close
  Bize Yazın!